Tradiční čínská veterinární medicína

Tradiční čínská veterinární medicína (TCVM) novodobě přizpůsobuje zvířatům tisíciletími užívání prověřenou, ale lidem určenou tradiční čínskou medicínu (TCM). Současný rozmach je dán výraznou změnou ve vztahu lidí ke zvířatům.

Bylinky v tradiční čínské medicíně

V zemi původu TCM se po minulá staletí drobná zvířata buď konzumovala, nebo ignorovala, přičemž větší pozornost byla věnována jen větším zvířatům (koňům, velbloudům či buvolům).

Ostatně moderní ověřování účinnosti a bezpečnosti lidem určených tradičních bylinných receptur západní vědou probíhá často právě na zvířatech, resp. zvířecích modelech. Výsledky takových výzkumů pak mají v praxi přirozeně větší vypovídací hodnotu při následném použití zase u zvířat.

Kdy se přípravky TCVM používají?

Přípravky čínské medicíny se ve veterinární oblasti používají:

  • pro posílení obranyschopnosti zvířat, a to v rámci prevence,
  • nebo po chorobách či zraněních,
  • při chemoterapii či ozařování.
  • Dobrých výsledků dosahují i u chronických obtíží souvisejících se stárnutím (chronická osteoartritida, poruchy ledvin, jater či obecně imunity).

Obecné postupy dávkování

Při dávkování se uvažuje věk, hmotnost a aktuální stav. Nižší dávky se dávají mláďatům a zvířatům oslabeným, chronicky nemocným či geriatrickým. Větší zvířata dostávají vyšší dávky. Někteří jedinci jsou přirozeně citlivější, pak se používají nižší dávky.

Obecně platí, že v případě nejistoty ohledně dávkování se začíná na dolní hranici doporučené dávky a následně se dávkování upravuje směrem nahoru v závislosti na pozorované odezvě.

Dávka se typicky rozděluje do dvou podání - ráno a večer. Možné je smíchat ji s podávaným krmivem, nebo pamlsky. Míchání se stravou odmítají zejména kočky, ale i u nich stojí za vyzkoušení smíchání s jejich nejoblíbenějším jídlem. Ke smíchání s krmivem je vhodné provedení v prášku, k zapracování do pamlsků či přímou aplikaci hluboko do krku zvířete jsou vhodnější tablety.

Za předpokladu správného výběru a diagnózy by účinky podávaných přípravků měly být vidět během 5-14 dnů.

Podávání více než jednoho bylinného přípravku doporučujeme konzultovat a provádět pod dohledem veterináře se specializací na bylinky.

Kam pro další informace

Kdy užívat Corpet
/Příklady běžného užívání/

Popisujeme případy běžného užívání houbové výživy Corpet.

Více »

Jak Corpet dávkovat?
/Dávkování/

Příklady dávkování houbové výživy Corpet pro kočky, psy a koně.

Více »

Kazuistiky
/Klinické kazuistiky/

Klinické kazuistiky, případy z praxe použítí houbové výživy Corpet.

Více »

Co je houbová výživa?
/O houbové výživě/

Houbová výživa jsou přípravky na bázi houbové biomasy.

Více »